مقالات
1 2 3 4 5 6 ... 26

سازه فضاکار | نحوه اجرا سازه فضاکار
سازه فضاکار | نحوه اجرا سازه فضاکار
سازه فضاکار با اتکا به قدرت ساختاری ذاتی مثلث متساوی اضلاع تعریف می شود. این قاب فضایی در دهه 1900 توسط الکساندر گراهام بل طراحی شد اما کاملا محقق نشده بود تا بعدا ریچارد باکمینستر فولر از آن برای ساخت گنبدهای ژئودزیکی خود استفاده کرد.  یک سازه فضارکار دارای ساختار سه بعدی، سبک و شبیه خرپا است. که از روی پایه های بهم پیوسته و به صورت الگوی هندسی ساخته می شود. از سازه های فضاکار می توان برای پوشش مناطق عظیم با حداقل پشتیبانی داخلی استفاده کرد. 
انواع ستون فلزی در ساختمان سازی | نحوه ساخت ستون فلزی
انواع ستون فلزی در ساختمان سازی | نحوه ساخت ستون فلزی
انواع متنوعی از ستون وجود دارد که در قسمت های مختلف سازه مورد استفاده قرار می گیرند. ستون یک عضو ساختاری عمودی است که بارها را عمدتا در حال فشرده سازی حمل می کند. ستون ممکن است بارها را از سقف، دال کف، دال سقف یا از یک تیر به یک کف یا پایه منتقل کند. معمولا ستون ها دارای لحظه های خمش در مورد یک یا دو محور مقطع هستند. ستون فلزی دارای انواع بی شماری است که هر کدام با ویژگی ها و برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. ستون های فلزی دارای اجزای مختلفی که از قبیل تیرآهن، نبشی، میلگرد، تسمه های اتصال دهنده، صفحه های تقویتی، جوش، اتصال ستون به صفحه زیر ستون است.  
بتن چیست ؟ انواع و اجزای بتن
بتن چیست ؟ انواع و اجزای بتن
بتن یک ماده ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه های زیر(ماسه) و سنگ دانه های درشت مخلوط با آب ترکیب شده و با گذشت زمان سخت می شود. در صنعت ساخت و ساز بتن برای ساخت پایه ها، ستون ها، تیرها، اسلب ها و سایر عناصر تحمل کننده بار استفاده می شود. انواع مختلفی از اتصال دهنده غیر از سیمان وجود دارند مانند آهک برای بتن آهک و قیر برای بتن اسفالت که مناسب راهسازی می باشند.  
نحوه‌ی قیمت گذاری فولاد چگونه است؟
نحوه‌ی قیمت گذاری فولاد چگونه است؟
شیوه قیمت گذاری محصولات فولادی به خصوص میلگرد و تیرآهن در بازار داخلی کشور برای فعالان این حوزه بسیار جذاب و کارآمد می باشد. محصولات فولادی از طریق واحد نورد، بورس کالا و واردات راهی بازار می شوند که بررسی چگونگی قیمت گذاری این محصولات در هر کدام از این موارد خالی از لطف نیست. به عبارت ساده تر دانستن چگونگی تخمین قیمت ها قدرت چانه زنی، خرید و فروش توسط آهن فروشان را افزایش می دهد که در شرایط رکود فعلی بسیار موثر می باشد.  
میلگرد سنجاقی چیست | انواع و کاربرد میلگرد سنجاقی | نجوی اجرای سنجاقی در ستون
میلگرد سنجاقی چیست | انواع و کاربرد میلگرد سنجاقی | نجوی اجرای سنجاقی در ستون
با توسعه تکنولوژی های نوین در ساختمان های بتنی برخورداری از روش های کاربردی همانند استفاده از میلگرد سنجاقی در ستون جهت افزایش مقاومت سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. این میلگرد در دسته آرماتورهای عرضی قرار دارد و با نام های آرماتور سنجاقی، سنجاقکی، قلاب دوخت و آرماتور دوخت ستون شناخته می شود.  
کنسانتره آهن چیست؟  قیمت کنسانتره آهن
کنسانتره آهن چیست؟ قیمت کنسانتره آهن
کنسانتره سنگ آهن محصولی غنی شده، که در فرآیند بهره گیری از سنگ آهن منگنت می باشد و برای تولید گندله برای کوره بلند و بریکت حاوی آهن استفاده می گردد. لذا تزریق کنسانتره سنگ آهن در کوره ها از طریق tuyeres (در ترکیب با ذغال پودر شده یا به طور مستقل) برای تولید کوره بلند محسوب می شود. کنسانتره محصولی غیرسمی، غیر قابل اشتعال و غیرقابل انفجار هستند. کنسانتره ها به عنوان کالای فله از طریق راه آهن یا از طریق دریا حمل می شود.  
لوله کیسینگ  casing چیست | قیمت لوله کیسینگ
لوله کیسینگ  casing چیست | قیمت لوله کیسینگ
به لوله هایی که اغلب در ساخت آن ها از درز جوش خبری نیست، لوله کیسینگ می گویند که از طریق رزوه های انتهایی که در هنگام تولید روی آن ها تعبیه شده است بهم متصل می شوند. معمولا بیشترین کاربرد لوله کیسینگ در داخل چاه ها می باشد، اما برای برخی از کاربردها لوله کیسینگ به صورت درز دار تولید می شود. کیسینگدرزدار معمولا در زیر پل ها، جاهای مختلف برای عبور لوله و کابل استفاده می شود. وظیفه اصلی لوله کیسینگ جداسازی ستون چاه از محیط مخرن است. در این عملیات پس از حفاری چاه این عمل باید صورت بگیرید تا چاه ریزش نکند.  
تفاوت لوله مانیسمان رده 40 و رده 80
تفاوت لوله مانیسمان رده 40 و رده 80
ویژگی هایی مانند قطر خارج، ضخامت دیواره و قطر داخلی همه باید هنگام کار با لوله های فلزی درک شوند. با این حال برخی از لوله ها به طور مستقیم با آن ابعاد تعیین نمی شود. اصطلاح رده 40 و رده 80 به ضخامت دیواره لوله مانیسمان اشاره دارد. شماره رده مقایسی می باشد که توسط موسسه استانداردهای ملی آمریکا وضع شد.  
10 روش برش لوله فلزی
10 روش برش لوله فلزی
ساخت لوله فولادی معروف به دسته ای گسترده ای از فرآیند های صنعتی است. برش لوله زیر مجموعه ای از ساخت لوله می باشد که تولیدکنندگان معمولا از تکنیک ها و انواع ماشین آلات شکل دهی لوله برای ایجاد محصولات برش لوله استفاده می کنند.  
فولاد نرم چیست؟ روش تولید و کاربرد فولاد نرم
فولاد نرم چیست؟ روش تولید و کاربرد فولاد نرم
فولاد نرم، نوعی فولاد کربنی با مقدار کم است و در واقع به آن "فولاد کم کربن" نیز گفته می شود. مقدار کربنی که به طور معمول در آن فولاد یافت می شود 0.05% الی 0.25 وزنی است، در حالی که فولاد های کربنی بالاتر به طورمعمول دارای محتوای کربن 0.30 تا 2.0% توصیف می شوند، اگر کربن آن بیشتر از این مقدار باشد، فولاد به عنوان چدن طبقه بندی می شود.  
تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه | قیمت ورق روغنی | قیمت ورق گالوانیزه
تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه | قیمت ورق روغنی | قیمت ورق گالوانیزه
ورق های فولادی در صنعت و ساختمان سازی کاربرد های زیادی دارد. هر فلز آلیاژی، بر اساس اهداف تولیدکننده با شرایط و روش های خاصی ساخته می شود. در واقع ورق روغنی و ورق گالوانیزه با اعمال فرایند نورد سرد  و گرم تولید می گردد که در برابر خوردگی و زنگ زدگی ایمن می باشند. یعنی تولیدگنندگان، این ورق ها را برای صنایع یا مصارفی میسازند که خوردگی و زنگ زدگی در ان ها زیاد می باشد. در این مقاله ما سعی بر آن داریم که تفاوت ورق گالوانیزه و ورق روغنی را به صورت اصولی و مختصر بررسی کنیم.  
فرفورژه چیست؟ کاربرد و انواع فرفورژه
فرفورژه چیست؟ کاربرد و انواع فرفورژه
مردم اغلب تصویر می کنند چدن و فرفوژه برای کارهای اولیه آهن قابل تعویض هستند، اما یک دنیا تفاوت میان آن ها وجود دارد. فرفوژه یا گل نرده آلیاژی از آهن است که درصد کربن آن بسیار ناچیز (کمتر از 0.08%) می باشد. این محصول آهنی به دلیل وجود کربن کم در آلیاژ آن قابلیت فرم پذیری بالایی دارد و برخلاف چدن که درصد کربن آن بسیار بالا (2.1% الی 4%) و فرم پذیری آن به سختی و مشکل می باشد.  


1 2 3 4 5 6 ... 26