دانشنامه محصولات فلزی
1 2 3

توری فلزی یکی از محصولات تولید شده از سیم مفتول می باشد. انواع توری با توجه به سایز سیم مفتول، نحوه تولید توری و ابعاد چشمه توری مشخص می شود.
سیم مفتول یا Steel wire rod محصولی نیمه پایانی است که از بیلت فولادی تولید میگردد. سیم مفتول برای کارخانه تولیدی یک محصول نهایی بوده و برای کارگاه های تولیدی محصولات مفتولی یک متریال خام به حساب می آید.
سیم خاردار یکی از کاربردی ترین محصولات فولادی، خصوصا به منظور حصار کشی می باشد. این محصول در کنار تیر حصار یا پایه فنس و توری حصاری و دیگر متعلقات فنس کشی، پروژه ی تکمیل حصار و فنس پیرامونی یک محدوده را به سرانجام می رساند.
عضو عمودی نگهدارنده ی توری، سیم خاردار و یا مش فولادی ِبه کار رفته در محصور کردن یک محیط، به اصطلاح تیر حصار یا پایه فنس نامیده می شود.
مش محصولی فولادی است که عمدتا برای تقویت بتن به کار می رود. از طرفی می دانیم میلگرد آجدار از برجسته ترین مقاطع مورد استفاده برای مسلح کردن بتن می باشد. بنابراین برای تقویت بیشتر بتن خصوصا در نواحی گودبرداری شده، با استفاده از میلگرد آجدار مش فولادی تولید نموده و در فونداسیون به کار می برند.
رابیتس گالوانیزه یا Flat ribbed galvanized expanded metal lath  محصول فولادی تولید شده از ورق گالوانیزه به منظور استفاده در پروژه های ساختمانی می باشد. وظیفه اصلی رابیتس نگهداشتن ملات گچ بر روی دیوار یا ستون می باشد. بدون استفاده از رابیتس، گچ کاری بر روی دیوار محدود و مشکل تر خواهد شد.
میلگرد زیگزاک که به آن تیرچه زیگزاگ یا خرپا Steel structure rebar truss girder  نیز گفته می شود، از اتصال میلگرد های آجدار A3 با میلگرد ساده به صورت زیگزاک شکل، تولید می گردد.
لوله ی صنعتی به لوله ای از جنس فولاد ساده ی کربنی گفته می شود که از طریق شکل دهی ورق سیاه به صورت درزدار تولید شده و بدون نیاز به تست خاصی برای مصارف ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
لوله ی فولادی مورد استفاده در سیستم های گازرسانی خانگی که عموما به صورت گالوانیزه تولید می گردند، و به دو حالت توکار و روکار شناخته میشود را لوله گاز می نامند.
لوله گالوانیزه صنعتی که با استفاده از ورق گالوانیزه تولید میگردد، از نقطه نظر تولید با لوله مبلی، لوله تست آب و لوله صنعتی مشابهت دارد. تفاوت مهم لوله گالوانیزه صنعتی با دیگر لوله ها، استفاده از ورق گالوانیزه برای تولید این لوله می باشد.
یکی از محصولات تولید شده از فولاد ساده کربنی، لوله تست آب نام دارد. لوله گالوانیزه تسب آب با فرآیند شکل دهی سرد از ورق فولادی مناسب تولید می شود. درز جوش آن مورد تست قرار میگیرد و پس از تایید، از طریق روش گالوانیزاسیون گرم پوشش دهی می گردد. از همین رو به آن لوله گالوانیزه تست آب گفته می شود. این محصول در ضخامتها و ابعاد استاندارد تولید میگردد.
لوله بدون درز Seamless Pipe یکی از پرکاربرد ترین محصولات فلزی در صنعت می باشد. گوناگونی در متریال به کار رفته و ابعاد لوله مانسمان بیشمار است.  نوعی از این لوله که بیشتر برای سرویس های انتقال با فشار جزیی کاربرد دارند، از جنس فولاد کربنی Carbon Steel تولید شده و می تواند در سرویس هایی با دمای بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد، لوله ی سیاه بدون درز نام دارد.

1 2 3