دانشنامه محصولات فلزی

میلگردها از دسته محصولات فولادی هستند که کاربردهای بسیار زیادشان در عمران و ساختمان‌سازی موجب اهمیت ویژه آن‌ها شده است. به همین دلیل عوامل بسیاری قیمت روز این محصول را دچار نوسان می‌کند. وظیفه اصلی میلگرد جبران و برطرف کردن مقاومت کششی پایین بتن در سازه‌های بتنی است و می‌توان از آن با عنوان تقویت‌کننده بتن نیز یاد کرد. 

در سازه‌های بتنی، بتن حامل نیروی فشاری بسیار بالا می‌باشد. اما سوال اینجاست که آیا بتن توانایی تحمل نیروهای کششی را نیز دارد؟ در جواب این پرسش مفهوم میلگرد و کاربرد آن کاملا ملموس است. بتن در اثر نیروی کششی شکسته می‌شود، بنابراین برای افزایش توان بتن و تقویت آن در مقابل نیروهای کششی از میلگرد استفاده می‌شود. بر اساس شکل ظاهری میلگرد به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می‌شود و شما می‌توانید بسته به نوع نیاز خود، آن‌ها را به‌صورت شاخه‌ای یا کلاف خریداری نمایید. در این دانشنامه به برسی کامل میلگرد کلاف پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

به طور عامیانه میلگردی که دارای آج نباشد را میلگرد ساده می نامند. این محصول در پروژه های ساختمانی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

همان‌گونه که در دانشنامه‌هاي قبل اشاره شد، ميلگرد يکي از مهم‌ترين تجهيزات ساخته‌شده از فولاد است که کاربردهاي گسترده آن در زمينه صنعت و راه وساختمان موجب اهميت ويژه اين محصول شده است. معمولا از ميلگردها براي جبران مقاومت پايين بتن در مقابل نيروهاي کششي استفاده مي‌شود. از آنجايي که توانايي بتن در تحمل نیروهای کششی بسیار کم است برای جلوگیری از شکسته شدن آن، از میلگردها استفاده می‌شود. میلگرد به دو صورت ساده و آجدار تولید می‌شود و بسته به نیاز خود می‌توانید آن‌ها را در دو حالت شاخه‌ای و کلاف خریداری نمایید. در این دانشنامه به برسی میلگرد آجدار و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

تیرآهن سازه ای فولادی می باشد که با توجه به ساختار و عناصر تشکیل دهنده آن بسیار سخت و مقاوم است .