مقالات
1 ... 4 5 6 7 8 ... 26

مهاربند شورون چیست | انواع بادبند همگرا
مهاربند شورون چیست | انواع بادبند همگرا
ما در این مقاله قصد داریم چهار روش مختلف طراحی لرزه ای برای قالب های مهاربند فولادی شورون چند طبقه را بررسی کنیم. روش اول مطابق مقررات فعلی کشور کانادا می باشد. در روش های دیگر بارهای لرزه ای کاهش می یابد اما تیرها تقویت می شوند تا سطوح مختلف شرایط بارگیری مهاربند پس از کمانش حفظ شود. این مطالعه نشان دهنده ان است که روش های طراحی فعلی منجر به طراحی کم هزینه تری می شود که مطلوبیت کمتری دارد.  
تفاوت وال پست و میلگرد بستر
تفاوت وال پست و میلگرد بستر
اخیرا میلگرد بستر جایگزین وال پست در اکثر کارها شده و به دلیل راحتی نصب، سبک بودن سازه، استحکام بالا، اتصال قوی دیوارهای دوجداره، انعطاف پذیری بیشتر و ... از میلگرد بستر استفاده می کنند.  
فولاد زنگ نزن چیست؟ کاربرد فولاد ضد زنگ
فولاد زنگ نزن چیست؟ کاربرد فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ، آلیاژی مقام است که در درجه اول از آهن و کربن ساخته می شود. آنچه که فولاد ضد زنگ را متفاوت می کند افزودن عنصر کروم (Cr) و سایر عناصر آلیاژی مانند نیکل (Ni) برای ایجاد یک محصول مقاوم در برابر خوردگی است. هنگامیکه کروم به فولاد افزوده می شود، اکسید کروم تشکیل می گردد که مانند یک سطح محافظ برای جلوگیری از زنگ زدگی هوا و رطوبت عمل می کند، همانگونه که در فولاد معمولی اتفاق می افتد. بیش از 100 درجه مختلف از فولاد زنگ نزن وجود دارد اما می توان آن ها در پنج نوع گروه بندی کرد:  
تفاوت آلومینیوم با فلز استیل
تفاوت آلومینیوم با فلز استیل
سبک، بادوام و کاربردی خصوصیاتی است که آلومینیوم را به یکی از اصلی ترین مواد مهندسی زمان تبدیل می کند. فلز آلومینیوم در تهیه لوازم خانگی، صنایع خودروسازی، قطارها، هواپیما ها، تلفن همراه، رایانه ها و در هزاران صنعت دیگر کاربرد دارد. آلومینیوم یک فلز سفید نقره ای است (عنصر 13 در جدول تناوبی). یک واقعیت شگفت آور در مورد فلز الومینیوم این است که آلومینیوم گسترده‌ترین فلز روی زمین است که بیش از 8% از جرم هسته ی زمین را تشکیل می دهد. این عنصر سومین عنصر شیمیایی رایج در سیاره ما پس از اکسیژن و سیلیسیم است.
سوله چیست | انواع و کاربرد سوله
سوله چیست | انواع و کاربرد سوله
امروزه سوله های فلزی به صورت گسترده آنقدر جای خود را در صنعت باز کرده اند که اکثرا راه‌اندازی یک کارخانه یا کارگاه را بدون سوله غیر ممکن و سخت می‌دانند و به علت طراحی متفاوت با دیگر سازه ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. در واقع سوله یک سازه فلزی با سقف شیب دار است که طبق محاسبات فنی خاص به اشکال متفاوت و با تمرکز به ایجاد محیطی بدون ستون میانی تولید می شود.  
توری مرغی چیست | کاربرد و نحوه تولید توری مرغی
توری مرغی چیست | کاربرد و نحوه تولید توری مرغی
به نازک‌ترین و سبک‌ترین توری های مفتولی شش ضلعی، توری مرغی می گویند. توری های گالوانیزه از مفتول گالوانیزه گرم و سرد با ضخامت های متفاوت و سایز چشمه متنوع ساخته می شود که از معروفترین سایز چشمه آن سایز 3.4 اینچ است. توری در واقع شبکه ای فلزی بافته شده از سیم مفتول یا برش و کشش ورق فلزی و فولادی هستند. مبنای تقسیم بندی توری ها ضخامت متنوع آن ها می باشد.  
خرپا چیست | انواع خرپا | اصول ساخت خرپا
خرپا چیست | انواع خرپا | اصول ساخت خرپا
خرپا (Truss) اساسا یک چهارچوب مثلثی از عناصر ساختاری مستقیم می باشد که از اتصال قطعات آهنی بلند و باریک ساخته شده است. اعضای خرپا توانایی تحمل نیروهای کششی و فشاری را دارند. خرپا جز سازه های باربر و حمل آسان محسوب می شوند که به عنوان یک ساختار خمشی عمل می کنند. در واقع خرپا سازه چند عضوی است که تمام بخش های آن به یکدیگر پین شده اند. بنابراین در خرپا فقط نیرو وجود دارد.  
میلگرد نرمال چیست | قیمت روز میلگرد نرمال
میلگرد نرمال چیست | قیمت روز میلگرد نرمال
میلگرد در دو نوع آجدار و ساده تولید میگردد که هر کدام از این میلگرد ها در دو نوع شاخه و کلاف به بازار عرضه می شود. در واقع وظیفه اصلی میلگرد جبران مقاومت کششی بتن در مقابل نیروهای وارده می باشد. از آنجایی که توانایی بتن در تحمل نیروهای کششی بسیار کم است برای جلوگیری از شکستگی آن، میلگردها را بکار می گیرند.  
جدول وزن سپری
جدول وزن سپری
یکی از مقاطع پرکاربرد در مقطع ساختمان سازی، سپری یا پروفیل T شکل است. اغلب افراد احتمال دارد سپری را با نبشی اشتباه بگیرند، اما این دو مقطع فولادی تفاوت هایی با یکدیگر دارند. عواملی نظیر طول، سایز، چگالی بر وزن سپری تاثیر می گذارد. در واقع سپری از جان و بال باریک و بلند ساخته می شود و شبیه به حرف T است. این محصول صنعتی و ساختمانی به دو صورت فابریک و پرسی تولید می شود.  
ورق کرکره گالوانیزه چیست ؟ انواع و کاربرهای آن
ورق کرکره گالوانیزه چیست ؟ انواع و کاربرهای آن
ورق فلزی کرکره نوعی ورق گالوانیزه طرح دار می باشد که در ارتباط با رطوبت و سایر عوامل خورنده مقاومت بالایی دارد. فرم ورق کرکره دقیقا به شکل ورق سینوس موج دار است که سایز و ضخامتی متقاوت داشته و برای انواع مصارف مختلف از سقف شیروانی گرفته تا آلاچیق  و کرکره مغازه ها کاربرد دارد.  
ضایعات آهن چیست | انواع قراضه آهن
ضایعات آهن چیست | انواع قراضه آهن
یکی از پسماندهای مهم ساختمان سازی که ارزش مادی زیادی دارد ضایعات یا قراضه فلزی است که خرید و فروش آن در بازار اهمیت خاصی دارد. این محصول بر اساس محل و زمان تولید درجه بندی می شود.
هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟ وزن هر بندیل میلگرد
هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟ وزن هر بندیل میلگرد
اصطلاح بندیل در بسته بندی مقاطع طویل فولادی مانند میلگرد بسیار رواج دارد. بعد از آنکه مراحل تولید مقاطع فولادی در کارخانه به اتمام رسید برای ارسال میلگرد ها باید آن ها را بسته بندی کرد که در اصطلاح به این بسته بندی بندیل میلگرد می گویند. ظرفیت بسته بندی میلگرد در کارخانه های مختلف فولاد، متمایز است. بندیل ورق فلزی یا پلاستیکی محکمی بوده که به دور محصول پیچیده می شود. معمولا ارزانترین نوع بسته بندی مقاطع فولادی بندیل می باشند.  


1 ... 4 5 6 7 8 ... 26